در بازی مدرن، تاکید زیادی بر روی پرس کردن، یا بستن حریف برای تلاش برای پس گرفتن سریع توپ است.

این را می توان در بالای زمین، با تلاش برای جلوگیری از بازی کردن حریف از دفاع، یا تلاش برای پس گرفتن توپ بلافاصله پس از از دست دادن توپ (معروف به “ضد پرس”) انجام داد.

پرسینگ تاکتیکی است که برای موثر بودن باید توسط کل تیم اعمال شود. هر بازیکنی باید نقش ها و مسئولیت های خود را در این فرآیند درک کند.

این ساعت‌های زیادی در زمین تمرین طول می‌کشد و بنابراین چیزی است که باید در مراحل بعدی پیشرفت بازیکن روی آن تمرکز کرد. بازیکنان جوان برای این استراتژی پیچیده برای کسب مالکیت آماده نیستند.

کاری که ما می توانیم با جوانان انجام دهیم این است که به آنها یاد دهیم چگونه و چرا به عنوان فردی پرس کنند – به عبارت دیگر، از آنها بخواهیم حریفی را که توپ را در اختیار دارد، ببندند.

منطق این است که فضای کار حریف را کاهش دهیم و به آنها زمان کمتری برای اجرای عمل خود بدهیم.

اصل اساسی پرس به عنوان فردی همه چیز در مورد کاهش فضا و زمان است. از اینجا می‌توانیم شروع کنیم به دیکته کردن یا اجبار کردن بازیکن حریف که می‌خواهیم به کجا برود یا چه کاری می‌خواهیم انجام دهند.

چرا ما نیاز به پرسینگ و فشار داریم؟


مانند تمام اصول دفاعی، هدف نهایی پرسینگ، بردن توپ است.

بازیکنان باید به دنبال فرصتی باشند تا توپ را از حریف خود بدزدند یا اشتباهی را که منجر به تغییر مالکیت می شود مجبور کنند.

با کاهش فضا و زمانی که بازیکن با فشار روی حریف که توپ را در اختیار دارد، حفظ مالکیت توپ یا انجام اقدامات بعدی را برای آنها بسیار دشوارتر می کنیم.

هر چه بازیکن فضای بیشتری داشته باشد، اجرای دقیق تکنیکی که اجرا می کند آسان تر است. همچنین به آنها فرصت بیشتری برای فرار از اشتباهات می دهد. برای مثال، اگر حریفی به اندازه کافی به آنها نزدیک نباشد که بتواند توپ را بدزدد، نباید لمس آنها به خوبی باشد.

داشتن زمان بیشتر همچنین فرصتی را برای بازیکن فراهم می کند که مدت بیشتری روی یک تصمیم متمرکز شود و به طور کامل روی عملی که انجام می دهد تمرکز کند.

یک مثال خوب از این موضوع این است که بازیکنی در موقعیتی قرار می گیرد که بتواند به سمت دروازه شوت کند. در حالی که کسی آنها را پرس نمیکند، آنها زمان دارند تا اسکن کنند و تصمیم بگیرند که شلیک کنند یا پاس بدهند.

سپس، پس از تصمیم گیری برای شوتزنی، آنها می توانند قبل از تمرکز کامل روی دروازه، انتخاب کنند که دقیقاً کجا را هدف قرار دهند.

با این حال، بازیکنی که تحت فشار یک مدافع است، قبل از بسته شدن و تکل زدن، یا قبل از مهار ضربه، به دنبال دفع سریعتر ضربه خواهد بود. یعنی شانس کمتری برای موفقیت دارد.


شکل بدن بسیار مهم است. حالت پهلو به پهلو با زانوهای خم شده به مدافع اجازه می دهد تا به حرکات مهاجم واکنش نشان دهد

چگونه پرس می کنیم؟


برای اینکه یک عمل به عنوان پرس طبقه بندی شود، یک بازیکن باید حریف خود را ببندد و به اندازه کافی به او نزدیک باشد تا بتواند توپ را از او بگیرد.

اولین کاری که یک بازیکن باید در هنگام پرس انجام دهد این است که هر چه سریعتر به حریف خود برسد. بازیکن می تواند با حداکثر سرعت ممکن به سمت آنها دوی سرعت بپرد، اما عوامل دیگری وجود دارد که بر سرعت رسیدن آنها به حریف تأثیر می گذارد.

پیش بینی

پیش‌بینی زمانی که حریف در شرف دریافت توپ است، می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سرعتی که بازیکن می‌تواند فضا را ببندد، داشته باشد.

پیش‌بینی اینکه یک پاس در شرف پخش شدن برای حریف است به این معنی است که یک بازیکن دفاعی می‌تواند حتی قبل از اینکه توپ را دریافت کند، به سمت آنها حرکت کند.

این جنبه ای است که مربیان باید هنگام ارائه یک جلسه در مورد پرسینگ فردی در نظر بگیرند. اغلب از یک 1v1 ساده، جایی که مدافع با پاس دادن به مهاجم شروع می کند، برای کار بر روی پرس انفرادی استفاده می شود.

با این حال، در این سناریو، مدافع درک درستی از پیش‌بینی یک پاس را پیدا نمی‌کند، زیرا آنها خودشان توپ را بازی می‌کنند و سپس پرس را شروع می‌کنند.

معرفی سروری که توپ را برای مهاجم بازی می‌کند به این معنی است که مدافع می‌تواند روی پیش‌بینی زمان شروع پرس کردن کار کند – در حالت ایده‌آل، به محض اینکه فکر می‌کند پاس در شرف انجام است.

نکته کلیدی این است که محرک هایی را بشناسید که نشان می دهد سرور در شرف پخش پاس است – این ممکن است شامل نگاه کردن به مهاجم قبل از نگاه کردن به توپ و بالا بردن پای خود برای آماده شدن برای ضربه زدن به توپ باشد.

کند شدن

برای فشار دادن، بخش بعدی فرآیندی که آنها باید در نظر بگیرند این است که آیا نیازی به کاهش سرعت وجود دارد یا خیر.

در بیشتر موارد، بازیکن باید سرعت خود را کاهش دهد. با این حال، در برخی موارد، ادامه دوی سرعت راه درستی است.

اگر بازیکن در موقعیتی باشد که بتواند همزمان با رسیدن توپ به حریف خود برسد، نباید سرعت خود را کم کند، زیرا فرصتی برای دزدیدن توپ قبل از رسیدن به هدف در نظر گرفته شده یا فرصتی برای چالش وجود دارد.

هنگامی که اینطور نیست و بازیکن قرار است پس از دریافت توپ توسط حریف وارد شود، نیاز به کاهش سرعت وجود دارد.

اگر مدافع پس از دریافت پاس به سرعت به سمت حریف خود ادامه دهد، جابجایی توپ و عبور از کنار آنها برای بازیکنی که در اختیار دارد آسان می کند.

هنگامی که مدافع به حریف نزدیک می شود، آنها باید سرعت خود را کاهش دهند و حرکات خود را به گام های کوچک کاهش دهند. انجام این کار به آنها اجازه می دهد تا به هر حرکتی که بازیکن با توپ انجام می دهد واکنش سریع نشان دهند.

وضعیت بدن

هنگامی که مدافع فضا را بست و سرعت خود را کاهش داد، آخرین بخش از روند، وضعیت بدن او است.

حالت طبیعی که یک مدافع می خواهد در حین نزدیک شدن به بازیکن اتخاذ کند این است که مستقیماً در مقابل او با بدنی باز بایستد. با این حال، این کار را برای مهاجم بسیار آسان می کند که از کنار آنها عبور کند زیرا توپ می تواند در هر دو طرف آنها بازی کند.

هنگامی که مهاجم این عمل را شروع می کند، تقریبا غیرممکن است که مدافع به موقع واکنش نشان دهد – آنها رو به جلو هستند، بنابراین باید بچرخند، که زمان می برد.

حالت پهلو به پهلو با زانوهای خمیده – بیشتر شبیه حالت یک موج سوار یا اسکیت بورد – چیزی است که در واقع لازم است.

این موضع به مدافع اجازه می دهد تا در هنگام واکنش به حرکات بازیکن مهاجم به سرعت تنظیم شود. همچنین به مدافع اجازه می دهد تا مشخص کند که مهاجم را به چه سمتی وادار کند.

غذای آماده: استراتژی فشار دادن “چهار اس اس”.

برای کمک به بازیکنان در درک فرآیند پرس کردن حریف، می توان از استراتژی “چهار اس” استفاده کرد:

نزدیک شدن Shut down: اشاره به این است که بازیکن به سرعت به حریف خود برسد و فضا را محدود کند.

کاهش سرعت Slow down: به بازیکنان یادآوری می کند که با نزدیک شدن به بازیکن حریف، سرعت خود را کاهش دهند.

بنشینید Sit down: به بازیکنان یادآوری می کند که با زانوهای خم شده به پهلو بنشینند.

نشان دادن Show down: مرحله آخر، زمانی که در موقعیت صحیح قرار گرفتید، تلاش برای بردن توپ است.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

ثبت نام در بهترین مدرسه فوتبال و آکادمی فوتبال استان البرز و ککرج FCDORFAK BEST SOCCER SCHOOL IN ALBORZ AND KARAJ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید