برای بیش از یک دهه، متخصص پزشکی در Nutrition María Antonia Lizárraga آنچه را که بازیکنان باشگاه فوتبال بارسلونا می‌خورند، نحوه هضم آن و نحوه استراحت آنها را زیر نظر داشت. یک کار میدانی ممتاز که از آن نتیجه‌گیری کرد که تمرکز کار تحقیقاتی فعلی‌اش در مرکز نوآوری بارسا را توضیح می‌دهد: «خیلی هیجان‌انگیز است که بدانیم مغز ما که به سختی ۲ درصد وزن بدن ما را تشکیل می دهد، انرژی زیادی مصرف می‌کند و با دانستن نحوه مدیریت آن و بازیابی آن برای می‌توانیم سلامتی، تمرین‌پذیری بهتر داشته باشیم که در مورد تغذیه فراتر از کالری، کربوهیدرات‌ها است… ما در مورد سلامت کامل ورزشکار صحبت می‌کنیم و من به آن علاقه دارم. “.

رویکردهای جدید برای سنجش سلامت ورزشکار و در نتیجه عملکرد، نمی تواند یک رشته واحد باشد. تغذیه با سلامت روان، علوم اعصاب و ژنتیک همراه است. برای درک سرعت پیشرفت دانش کافی است به چند دهه قبل برگردیم، به سال 2003 که کشف نقشه کامل ژنوم اعلام شد. «دومین کشف بزرگ بعد از ژنوم، کانکتوم است که برای هر فرد خاص است، مانند اثر انگشت. این نقشه ای است که تمام اتصالات عصبی و فعال شدن مناطق مختلف مغز را ترسیم می کند. کانکتوم ارتباطاتی است که مغز شما از بدو تولد در نتیجه چیزهایی که خورده‌اید، محبتی که به شما داده شده، نحوه زندگی‌تان برقرار کرده است.

با دانستن اینکه این ارتباطات وجود دارد، که یک نقشه را تشکیل می دهند، می دانیم که می توانیم با خوردن برخی غذاها آنها را فعال کنیم یا حتی ماهیچه می تواند حافظه داشته باشد به طوری که کاری که در مراحل اولیه زندگی انجام می دهیم سلول های خواب زمستانی را باقی می گذارد که می توانند دوباره فعال شوند. در طول زندگی ما یعنی مانند خواب قابل آموزش هستند. یعنی اگر خوب خوابیده باشم یک نان تست آووکادو می خورم و در غیر این صورت عصبانیت من را به سمت خوردن غذای نامناسب سوق می دهد. لیزاراگا توضیح می‌دهد که این مهم است که بدانیم مغز و سیستم عصبی ما همیشه برای زنده ماندن و صرفه‌جویی در انرژی سازگار می‌شوند و برای انجام این کار سعی می‌کند پاسخ خود را به شیوه‌ای انعکاسی مطابق با آنچه قبلاً تجربه کرده و به خاطر سپرده است، پیش‌بینی کند. .

با این چتر علمی، رفتن به موارد عملی اجتناب ناپذیر است. مواردی که حتی برای هر ورزش دوست حرفه ای قابل مشاهده است: چرا رافائل نادال موز می خورد؟ چرا یک دوچرخه‌سوار پس از تلاش بسیار در خط پایان با یک نوشیدنی بسیار شیرین مورد استقبال قرار می‌گیرد؟ چرا بازیکنان فوتبال بعد از فینال در رختکن با پیتزا جشن می گیرند؟» مثلاً پیتزا را ببینیم. برای من معنای شادی یا جشن دارد. مثلا ما خیلی وقته که پیتزاهای خانگی با پایه کربوهیدرات خیلی نازک و نسبت حساب شده درست میکنیم… یعنی رویش لایه ضخیم چهارتا پنیر نبود… اما خوشمزه هستند چون آشپزها تورتیلا و آووکادو گذاشته اند. یا ماهی قزل آلا در بالا و بسیار محبوب هستند.

اما رژیم غذایی واقعی و عادات سبک زندگی یک ورزشکار که تلاش های شدید انجام می دهد و یک شهروند معمولی ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال، روی برچسب نوشیدنی‌ای می‌بینیم که هیچ قندی جز شیرین‌کننده‌ها ندارد و فکر می‌کنیم از آنجایی که شکر زندگی ما را بمباران می‌کند، سالم‌تر است. اما بیایید بایستیم و به ورزشکاری فکر کنیم که در زمان مسابقه یا تمرین، با تلاش کامل، دقیقاً آب، نمک و شکر مورد نیاز اوست. و این همان چیزی است که او را سریعتر آبرسانی می کند و حتی سریعتر از آب به تنهایی وارد عضله می شود. بنابراین، با گذشت 90 دقیقه از وقت اضافه، به بازیکن نوشیدنی با کالری خالی همراه با شیرین کننده ها ندهید.»

فراتر از پیشرفت علمی، شخصی سازی مراقبت و تغذیه ورزشکاران و یا حتی تفاسیر ژنتیکی، یکی از پیشرفت های بزرگ نخبگان ورزشی در این زمینه از طریق آگاهی بازیکن است. ورزشکاری که به اوج می رسد به این دلیل است که انتخاب های خوبی انجام داده است. و برای این کار آنها را تشویق می کنیم که گوش دادن درونی داشته باشند. تا به حال ما معتقد بودیم که تمام اطلاعات از خارج دریافت می‌شود: دما، حریفان، شرایط میدانی، استرس، عمومی که به من فشار می‌آورد… اما یکی از منابع اصلی اطلاعات در بدن انسان سیگنال‌هایی است که از احشاء به مغز ارسال می‌شود. از طریق عصب واگ که کمترین و مبهم ترین اعصاب است. ما در مورد اطلاعات درونی قلب یا معده و همچنین اطلاعات حس عمقی که با یوگا و سایر استراتژی‌ها برای اتصال ماهیچه‌ها به مغز کار می‌کنند، صحبت می‌کنیم.

کلیشه های قدیمی فوتبالیست های غافل که رژیم غذایی یا استراحت خود را نادیده می گیرند یا استثنا هستند یا افسانه. دیگر بازیکنی نیست که از تابستان با سه کیلو اضافه برگردد. آنها روز به روز حرفه ای تر می شوند زیرا از چیزی آگاه هستند

برای آنها خوب است و آنها ابزارها و وسایل بیشتری برای اندازه گیری خود دارند. بنابراین، آزادی فردی به طور فزاینده‌ای بالاتر می‌رود، زیرا خود متخصصان بیشتر علاقه‌مند هستند که بدانند بدنشان چگونه کار می‌کند، چه چیزی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا از صدمات جلوگیری کنند یا عملکردشان را بهبود بخشند.» در واقع، طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی برای متخصصان در این زمینه وجود دارد. در نهایت اینکه برای تصمیم گیری خوب، ایمان به علم و دوری از باورهای رایج مهم است. حتی اگر خرد عامیانه همیشه مقداری علم داشته باشد. «سال‌ها به ما می‌گفتند که اسفناج، غذایی با بیشترین آهن است و مشخص شد که خطایی در جدول ترکیب غذا وجود دارد که آهن زیادی به اسفناج اضافه نکرده است. اما امروزه ورزشکاران شیک های اسفناج و چغندر می نوشند زیرا نیترات هایی دارند که باعث افزایش خون می شوند.

ثبت نام در هر زمانی از سال صورت میگیرد

در هر زمانی از سال می توانید به صورت ترم سه ماهه ثبت نام کنید |  09193631098

#تحصیل / #ورزش / #اخلاق  #تفکر انتقادی  #تفکر سیستمی   #مدل ذهنی

◊ بازیکنانی که قابلیت فنی بالایی دارند از تخفیف شهریه 100 درصدی برخوردار خواهند شد.

◊ اگر آموزش، محیط امن یادگیری و توسعه بازیکنان برای شما مهم است، آکادمی فوتبال درفک البرز انتخاب مناسبی است

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان یکی از بهترین باشگاه های فوتبال پایه در کشور در بخش آموزش و توسعه بازیکنان پایه فوتبال، از بازیکنان مستعد و علاقه مند فوتبال تست فنی گرفته و ثبت نام می نماید. باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز از سنین 6 تا 18 سال بازیکن می پذیرد. این باشگاه جهت حضوری قدرتمند در مسابقات استان های البرز و تهران، از بهترین مربیان و امکانات تمرینی بهره می برد. همچنین با توجه به هزینه های بالای تیم داری در کشور، از وجود دو اسپانسر مالی (رادکو که در صنایع نفت و گاز و تهویه) و (زیتونت که در صنعت گردشگری و کشاورزی) فعالیت دارند،  در تامین وسایل تمرین و لباس های باشگاه، حمایت کننده باشگاه درفک البرز هستند.

برای حضور در تمرینات باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز با شماره 09193631098 تماس بگیرید

باشگاه دُرفَک البرز را در اینستاگرام دنبال کنید: FCDORFAK

آکادمی فوتبال درفک البرز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید