مشاوره مربیگری در فوتبال

توسط سعید رنجبر مربی آکادمی فوتبال درفک البرز

موقعیت عدد شش در فوتبال چیست؟


شماره شش یک هافبک عقب یا هافبک دفاعی است که در پایه یک واحد میانی مرکزی بازی می کند. یک تیم می تواند یک بازیکن در نقش شماره شش داشته باشد که معمولاً از دو شماره هشت جلوتر حمایت می کند. در آن صورت، شش قسمتی از یک مثلث میانی به شکل 4-3-3 را تشکیل می دهند.

وقتی یک تیم با دو شماره شش بازی می کند، زیر یک عدد 10 کار می کند که مثلث خط میانی را برعکس می کند. جاشوا کیمیچ و لئون گورتزکا برای بایرن مونیخ، با جمال موسیالا به عنوان 10 زوج هستند.

یک عدد شش منفرد همچنین می تواند در یک الماس 4-4-2 ، یک 3-5-2، یا یک ساختار الماس 3-4-3 عمل کند. دو عدد شش نیز در 3-4-3 یا 4-2-2-2 وجود دارد.

واژه «شماره شش» از کجا سرچشمه گرفته است؟


اصطلاح «شماره شش» ریشه در معرفی پیراهن‌های شماره‌دار فوتبال انگلیس برای ترکیب اولیه دارد. نقطه عطف قابل توجهی برای تعداد بازیکنان در 25 آگوست 1928 بود، زمانی که آنها در دو بازی لیگ فوتبال مورد آزمایش قرار گرفتند – آرسنال در برابر چهارشنبه (در حال حاضر شفیلد ونزدی)، و چلسی در برابر سوانسی تاون (سوانسی سیتی فعلی).

در این زمان، ترکیب 2-3-5 محبوب ترین ترکیب بود. وقتی یک تیم نوشته می شد، دروازه بان اول و خط جلو در آخر با بازیکنان شماره 1-11 از چپ به راست نشان داده می شد. این بدان معنی بود که دروازه بان شماره یک بود و خط دفاعی دو مدافع کناری دو و سه. خط هافبک – هافبک راست، وسط و هاف چپ – به ترتیب اعداد چهار، پنج و شش (زیر) بودند.

از آنجایی که ترکیب‌ها برای شامل چهار پشتیبان تکامل یافتند، معنای موقعیتی اعداد 1-11 اغلب به تکالیف 2-3-5 آنها نزدیک بود. مدافعان کناری چپ و راست شماره دو و سه را حفظ کردند. شماره شش اغلب به عمیق ترین هافبک مرکزی اختصاص داده می شود. حتی اگر توسط یک مدافع میانی پوشیده می شد، این شش نقش کلیدی در دفاع و پاس از مناطق مرکزی داشتند.

در واقع، برخی از کشورها و مربیان وقتی به عمیق ترین هافبک مرکزی اشاره می کنند از عدد چهار استفاده می کنند. در این مواقع دو مدافع میانی اعداد پنج و شش هستند. مهم نیست که چه تعداد، با این حال، نقش همان باقی می ماند.

ثبت نام فوتبال در کرج

مسئولیت های در اختیار یک عدد شش چیست؟


شماره شش اغلب حلقه اصلی پاس بین خط دفاعی و خط میانی است. آنها بیشتر در فضاهای جلوتر از مدافعان میانی عمل می کنند و باید گزینه های پاس کوتاه را از طریق حرکات ظریف و به موقع ارائه دهند.

همچنین ممکن است نیاز باشد که یک عدد شش در طول بازی بیلدآپ به خط عقب برگردد. در اینجا، آنها یا مدافعان میانی را تقسیم می کنند یا به یک سمت می روند. آنها باید از نظر تاکتیکی همه کاره باشند، با درک خوبی از حرکات هم تیمی ها و زمان هر چرخش بعدی.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی اسکن است که آگاهی آنها را از فضا، هم تیمی ها و بازیکنان رقیب افزایش می دهد. آنها باید بتوانند تا حد امکان دریافت و بازی رو به جلو را داشته باشند.

لینک مرتبط: اسکن کردن در فوتبال (آگاهی محیطی گرفتن در فوتبال)

شماره شش اغلب حلقه اصلی پاس یک تیم است. آنها باید بتوانند به دور از فشار، بازی را در سراسر زمین به طور دقیق تغییر دهند. برخی نیز می توانند قبل از پاس دادن به هم تیمی های پیشرفته، حرکت کنند و به جلو دریبل بزنند تا توپ را در زمین به جلو ببرند.

وقتی در بالاتر از زمین بازی می کنید، عدد شش باید تشخیص دهد که چه زمانی باید سرعت حمله را تغییر دهد. با افزایش سرعت یا کاهش سرعت آن، آنها می توانند دفاع ها و بلوک های مخالف را دستکاری کنند. با یک برد دقیق و متنوع، یک شش می تواند قفل دفاعی را باز کند. آن‌ها می‌توانند پاس‌ها را از طریق، اطراف یا روی یک بلوک پخش کنند، و همچنین سوئیچ‌های تعویض منطقه بازی را ارائه کنند.

عدد شش همچنین می‌تواند مستقیماً با خط جلو، از طریق پاس‌های طولانی‌تر از روی بلوک مقابل، ارتباط برقرار کند. با هدف قرار دادن فضاهای پشت، آنها می توانند به توپ های مورب برای وینگر سمت دور ضربه بزنند. از طرف دیگر، آنها می‌توانند پاس‌ها را معمولاً در گوشه، برای یک مهاجم مرکزی ارسال کنند

بهترین کلاس فوتبال در کرج

مسئولیت های خارج از مالکیت یک عدد شش در فوتبال چیست؟


شماره شش باید ضد حملات تیم رقیب را متوقف کند، شکسته یا محدود کند. آنها اغلب به اولین خط دفاع در انتقال تبدیل می شوند.

یک شش می تواند با به دست آوردن اولین و دومین تماس، شکستن بازی، بازیابی توپ های شل و تسلط بر دوئل ها، ضد حملات را متوقف کند. این همچنین می تواند حریف را در نیمه خود محبوس نگه دارد، که به تیم کمک می کند حملات مکرر را حفظ کند.

بدون توپ، شماره شش با پوشاندن دسترسی به فوروارد مرکزی حریف، پرس بالا را پشتیبانی می کند. آنها اغلب این کار را با غربالگری انجام می دهند. شماره شش همچنین باید به سمت هافبک های مرکزی حریف بپرند، زمانی که هم تیمی های بالاتر متعهد به جلو هستند.

در یک بلوک تنظیم‌تر، شش بر روی پاس‌های مرکزی تمرکز می‌کنند و دسترسی حریفان به فضای Zone 14 را مسدود می‌کنند.

آنها همچنین ممکن است یک حریف مستقیم را در صورت کار در یک بلوک پایین علامت گذاری کنند. این معمولاً شامل پوشاندن و ردیابی شماره 10 مخالف است.

یک عدد شش می تواند به خط عقب بیفتد و به عنوان یک مدافع اضافی. با سه پشتی، اگر یکی از مدافعان میانی عریض‌تر به‌طور گسترده‌ای را پوشش دهد، می‌توانند فضاهای مرکزی را پوشش دهند.

اگر حریف یک مدافع را بیرون بکشد، یک شش نیز می‌تواند در یک چهار عقب پوشش دهد. به همین ترتیب، آنها می توانند در یک خط دفاعی موقت پنج نفره قرار بگیرند تا به عنوان یک حضور دفاعی اضافی عمل کنند.

چه کسانی نمونه های خوب شماره شش در فوتبال مدرن هستند؟

  • سرخیو بوسکتس، با بارسلونا، اینتر میامی و اسپانیا
  • جورجینیو با ناپولی، چلسی، آرسنال و ایتالیا
  • رودری، با اتلتیکو مادرید، منچسترسیتی و اسپانیا
  • جاشوا کیمیچ، با بایرن مونیخ و آلمان
  • دکلان رایس، با وستهام، آرسنال و انگلیس
  • کازمیرو، با رئال مادرید، منچستریونایتد و برزیل
  • فابینیو، با موناکو، لیورپول و برزیل

مزایای بازی با عدد شش در فوتبال چیست؟


هنگامی که به عنوان بخشی از یک هافبک مرکزی سه نفره استفاده می شود، عدد شش می تواند به یک هافبک دو نفره اضافه بار کمک کند. آنها می توانند بر مالکیت توپ مسلط شوند، فضاهایی برای شکستن پرس حریف و پیشبرد توپ در زمین پیدا کنند.

شماره شش پوشش دفاعی اضافی، تعادل، غربالگری و حفاظت را درست جلوتر از دفاع مرکزی اضافه می کند. آنها همچنین می توانند دسترسی به پای یک مهاجم مرکزی حریف را مسدود کنند.

یک عدد شش به یک تیم اجازه می دهد تا با دو عدد هشت عمل کند، که می توانند زودتر به حمله بپیوندند. با شش پوشش، حمایت و محافظت درست در پشت، هشت ها می توانند موقعیت های تهاجمی را در خط جلو بگیرند.

مضرات بازی با یک عدد شش در فوتبال چیست؟


اگر تیم هایی که با یک عدد شش بازی می کنند به آنها برای پوشش مناطق وسیع نیاز داشته باشند، فضاهای مرکزی را در معرض دید قرار می دهند.

به طور مشابه، هر حریفی که با چندین شماره 10 یا بازیکنان بین خطوط بازی می کند، می تواند یک عدد شش را اضافه بار کند. سپس آنها قادر به نمایش، پوشش یا محافظت از نواحی کلیدی داخل نیمه خود نیستند.

در نهایت، یک شش قادر به پوشش خطوط پاس به دو مهاجم مرکزی نیست. این می تواند فشار بیشتری را به هم تیمی های مدافع میانی آنها وارد کند.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

بهترین کلاس فوتبال در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید