مشاوره مربیگری
توسط سعید رنجبر مربی آکادمی فوتبال درفک البرز
از سطح نخبگان گرفته تا بازی جوانان پایه، بازیکنان وقتی به آنها نشان داده می شود که چه کاری انجام دهند، بهتر یاد می گیرند. سعید رنجبر می‌گوید که اعمال بلندتر از کلمات صحبت می‌کنند


سعید رنجبر می‌گوید: کودکان بهترین دستگاه‌های کپی هستند


زمانی که سفر مربیگری خود را در سال 1394 شروع کردم، عبارتی پرکاربرد بود: «به من بگو و فراموش می‌کنم – به من نشان بده و یادم می‌آید».

اینکه بتوانید یک مهارت فردی، حرکت از روی توپ یا یک نقطه تاکتیکی را به گروه مربی خود نشان دهید، بخش عمده ای از ارزیابی نهایی شما بود.

این بخش مهمی از تمرینات در تمام سطوح بازی است. در اولین جلسه تمرینی ادی هاو سرمربی نیوکاسل یونایتد، او زمان خود را صرف نمایش دویدن هایی کرد که می خواست بازیکنان انجام دهند.

و برای بازیکنان جوان، دیدن یک دمو می‌تواند آنها را تشویق کند که از آنجا دور شوند و خودشان را تمرین کنند، تا زمانی که بتوانند تکنیک یا مهارت را در یک بازی استفاده کنند. بچه‌ها بهترین دستگاه‌های کپی هستند – مثال‌های خوبی به آن‌ها بدهید که دنبال کردن آنها ساده است و می‌تواند یادگیری فردی آنها را تسریع کند.

بدیهی است که از زمانی که مربیگری را شروع کردم، همه چیز تغییر کرده است. برخی از دوره های مقدماتی به صورت آنلاین انجام می شود و به مربیان بیشتری اجازه می دهد تا بسیار سریعتر درگیر شوند.

اما وقتی از نردبان بالا می‌روند، مربیان باید نشان دهند که می‌توانند یک تکنیک را به نمایش بگذارند، خواه حرکت دریبلینگ باشد یا ارسال یک سانتر شبیه به داوود بکهام در محوطه شش قدم.

اگر مربی‌ای هستید که در حال حاضر بازی می‌کند یا بازی کرده است، ممکن است دموها آسان‌تر باشد. اما این بدان معنا نیست که کسانی که بازی نکرده‌اند نباید دمو بدهند.

تمرین باعث ماندگاری می شود. ما این مفهوم را در مورد بازیکنانمان به کار می بریم، پس چرا آن را برای خودمان به کار نبریم؟ هیچ وقت برای یادگیری تکنیک های جدید دیر نیست و نشان دادن را به بخش بزرگی از ارائه مربی خود تبدیل کنید.

هرچند ممکن است برای نمونه حرکت های شما محدودیت هایی وجود داشته باشد. برای مثال، اگر دوی سرعت برای شما گزینه‌ای نیست، وقتی با پیاده‌روی نشان می‌دهید، سرعت را کاهش دهید.

گزینه دیگر این است که بازیکنان را در نشان دادن شرکت دهید، به خصوص اگر برخی از آنها دور از جلسات هفتگی سخت کار کرده باشند تا به سطح شایسته ای به عنوان یک ارائه کننده برسند. درخواست از آنها برای نشان دادن مهارت های خود به هم تیمی هایشان فقط می تواند اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد و همسالان خود را تحت تاثیر قرار دهد و انگیزه تمرین کند.

فیلمبرداری نیز می تواند مفید باشد. اشتراک گذاری 30 ثانیه فیلم با بازیکنان خود در iPad می تواند بسیار ارزشمند باشد، بحث هایی را در بین گروه شما در مورد بازی خلاقانه ایجاد می کند و به شما امکان می دهد از سبک مربیگری پرسش و پاسخ استفاده کنید.

همه جوانان به روش‌های مختلف یاد می‌گیرند – بیشتر آنها ترکیبی از یادگیرندگان دیداری، شنیداری، خواندن و نوشتن و حرکت‌شناسی هستند.

هر راهی را که برای ترکیب دموها در تمرین خود انتخاب کنید – چه آنها را انجام دهید، چه بازیکنانی که آنها را انجام می دهند یا فیلم های ویدئویی را به اشتراک بگذارید – لایه دیگری به دانش کودک اضافه می کنید و فرصت دیگری برای یادگیری و الهام گرفتن آنها فراهم می کنید.

افزودن نمایش به مربیگری شما شانس بیشتری برای ارتباط و توسعه هر چه بیشتر بازیکنان به شما می دهد.

5 نکته برای موثرتر کردن نمونه کارهای خود تا حد امکان:

  1. بازیکنان خود را مشاهده کنید: این به شما کمک می کند تا تشخیص دهید به کدام یک از آنها باید نشان داده شود تا عملکرد آنها بهبود یابد.
  2. KEEP IT BRIEF: یک نسخه نمایشی باید چند ثانیه طول بکشد، نه چند دقیقه. وارد شوید، نظر خود را بیان کنید، سپس خارج شوید و به بازیکنان اجازه دهید آن را انجام دهند. همچنین، به بازیکنان تکالیف بدهید تا قبل از جلسه بعدی بروند و تمرین کنند.
  3. قابل مشاهده باشید: مطمئن شوید که همه می توانند شما را ببینند و بشنوند، حتی اگر مجبور به حرکت باشند.
  4. تصویری را در ذهن خود نگه دارید: هنگامی که یک بازی را به حالت نمایشی متوقف می کنید، مهارت های مشاهده شما باید به درستی انجام شود تا تصویری از زمان و مکان شکست بازی ایجاد شود. بازیکنان حریف ممکن است سعی کنند تصویر را با دزدی چند یارد تغییر دهند – مراقب باشید!
  5. ONE SIZE برای همه مناسب نیست: به عنوان مثال، هنگام کار با افراد در کادر فنی آشنایی با توپ، شما طبیعتاً تلاشگر و مبارز خواهید داشت. ممکن است نیاز باشد که تلاشگران بیشتر به چالش کشیده شوند، شاید با موظف کردن آنها به یادگیری همان چیز با استفاده از پای کمتر مورد علاقه خود. این به شما امکان می دهد زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید که برای دریافت پیام های بصری به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید