آرایش در فوتبال چیست
مشاوره مربیگری
توسط سعید رنجبر مربی آکادمی فوتبال درفک البرز
از یک 1-2-1 ساده در حالت پنج نفره گرفته تا استراتژی های پیچیده در سطح نخبگان، سعید رنجبر مربی فوتبال پایه و استعدادیاب فوتبال در استان البرز، اصول اولیه انتخاب و سپس استفاده از یک شکل تیمی را توضیح می دهد.

شکل گیری یک تیم روشی است که آنها در زمین راه اندازی می کنند.

شکلی که آنها در آن بازی می کنند و موقعیتی که بازیکنان در رابطه با یکدیگر می گیرند را توصیف می کند.

البته فوتبال یک بازی روان است که در آن بازیکنان در زمین حرکت می کنند. یک آرایش به تیم ها و بازیکنان راهنمایی می دهد که چگونه می توانند حرکت کنند و چه وظایفی دارند، چه هنگام حمله و چه در دفاع.

ارائه تشکل ها
شما اغلب تشکیلاتی را خواهید دید که به صورت اعداد نشان داده شده اند.

به عنوان مثال، در بازی 11 نفره، تیم ها ممکن است بازی 4-4-2 را انتخاب کنند – یعنی چهار مدافع، چهار هافبک و دو مهاجم – یا 4-3-3، که چهار مدافع، سه هافبک و سه مهاجم

معمولاً اعداد دروازه‌بان را شامل نمی‌شود، فقط همه بازیکنان بیرون از دروازه را شامل می‌شود و همیشه از بازیکنان عقب به بازیکنان جلو می‌رود.

با این حال، ممکن است بشنوید که برخی از مربیان، به ویژه در فوتبال جوانان، قبل از بقیه ترکیب، دروازه بان را به عنوان “1” در نظر می گیرند. این کار اغلب برای ارتقای فراگیر بودن در مورد نقش دروازه بان انجام می شود. در اینجا، با این حال، ما به رایج ترین قالب در سرتاسر پایبند خواهیم بود.

“یک ترکیب به بازیکنان در مورد وظایف حمله و دفاع راهنمایی می کند…”

برخی از ترکیب ها ممکن است به چهار عدد نیاز داشته باشند: به عنوان مثال، 4-2-1-3. این نشان می دهد که چهار مدافع، دو هافبک دفاعی، یک هافبک تهاجمی بالاتر و سه مهاجم وجود دارد. با این حال، می توان آن را 4-3-3 دفاعی نیز نامید.

برخی ممکن است از پنج عدد استفاده کنند. 4-1-2-1-2 یک مثال است. این نشان دهنده چهار مدافع، یک هافبک دفاعی، دو هافبک میانی، یک هافبک هجومی و دو مهاجم است. این را می توان الماس 4-4-2 نیز نامید.

کلمه “الماس” به شکلی است که هافبک ها در موقعیت شروع خود ایجاد می کنند.


همه فرم ها مزایا و معایب متفاوتی دارند.

چگونه می توان یک آرایش یا فرم را انتخاب کرد:

برخی از ترکیب‌ها ممکن است به این معنی باشد که شما توانایی‌های بیشتری در دفاع دارید – برای مثال، در 11 نفره، ترکیبی با چهار مدافع، به جای سه مدافع. برخی ممکن است در هنگام حمله بیشتر خود را به بازی گسترده ترغیب کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است حملات بیشتری را از وسط انجام دهند.

در سطح نخبگان، جایی که بحث برنده شدن در بازی‌ها و کسب امتیاز روی تخته است، ترکیب‌هایی انتخاب می‌شوند که به قوی‌ترین تیم ممکن اجازه بازی بدهد، یا با تهدید تیم مقابل مقابله کند یا آن را خنثی کند.


اما در بازی فوتبال پایه و جوانان، انتخاب ترکیب باید بر اساس دو چیز باشد:

نقاط قوت بازیکنان شما
فرصتی برای بازیکنان شما برای یادگیری، رشد و توسعه
البته، تمام اصول بازی فوتبال – چه اصول مالکیت و چه در خارج از مالکیت – در هر ترکیب و هر بازی وجود خواهد داشت.

با این حال، برخی از تشکل‌ها بیشتر خود را به کار بر روی اصول مختلف – به عنوان یک تیم، یک واحد یا یک موقعیت خاص – می‌دهند.

تشکل های مختلف فرصت ها و چالش های متفاوتی را ارائه خواهند داد. به عنوان مربی، ما می‌خواهیم ترکیبی را انتخاب کنیم که به تعداد زیادی از بازیکنانمان اجازه می‌دهد تا قدرت خود را تقویت کنند و بیشتر توسعه دهند، در حالی که به بازیکنان اجازه می‌دهد با موقعیت‌های جدیدی روبرو شوند تا توانایی‌های خود را بهبود بخشند.

به بازیکنان خود نگاه کنید، نقاط قوت و زمینه های توسعه آنها را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که چه چیزی برای آنها مفید است.

چگونه تشکیل‌ها از طریق فرمت‌های مختلف پیشرفت می‌کنند؟
یکی از دلایلی که بازیکنان جوان فوراً با فوتبال 11 نفره شروع نمی‌کنند این است که به آن‌ها اجازه می‌دهیم با نحوه بازی در محیطی متناسب با سن و توانایی‌های فیزیکی‌شان آشنا شوند.

بنابراین، همانطور که یک بازیکن بزرگ می شود و از چهار یا پنج نفره، به هفت نفره، به 9 نفره و سپس در نهایت، 11 نفره حرکت می کند، دانش و درک آن را لایه لایه می کند.

آرایش تیمی فوتبال را می توان از طریق فرمت های مختلف پیوند داد. به عنوان مثال، ترکیب 2-3-1 در حالت هفت نفره، می تواند به 3-4-1 یا 3-3-2 در 9 نفره برسد، که سپس می تواند به 4-4-2 تبدیل شود. 11 نفره.

وقتی بازیکنان شما از یک فرمت به فرمت دیگر می روند باید به این موضوع فکر کنید: آنها به چه ترکیبی عادت کرده اند؟ چگونه شکل‌بندی استفاده شده در قالب جدید می‌تواند با برخی از این اصول مطابقت داشته باشد؟

یک آرایش چقدر مهم است؟
یک ترکیب مهم است زیرا به بازیکنان چارچوبی می دهد که در آن نقش خود را درک کنند و در مورد بازی بیشتر بیاموزند.

با این حال، در سطوح جوانان، ما نباید خیلی درگیر ترکیبی که انتخاب می کنیم باشیم. به هر حال، اصول بازی، و مهارت های مورد نیاز برای یک فوتبالیست موفق، در همه فرم ها وجود دارد.

اگر مطمئن نیستید که با چه ترکیبی استفاده کنید، آن را ساده نگه دارید. اگر مربی تیمی هستید که بخشی از یک باشگاه است، آنها ممکن است یک ترکیب ترجیحی یا مجموعه ای از آنها داشته باشند که در حال اجرا هستند.

در گروه های سنی، به بازیکنان کمک می کند تا از فوتبال کوچک به 11 نفره پیشرفت کنند.

با شکل گیری خود نیز سازگار باشید. از یکی به دیگری پرواز نکنید به یک یا دو ترکیب برای تیم خود بچسبید و اجازه دهید در آن چارچوب پیشرفت کنند.

هنگامی که ترکیب خود را انتخاب کردید، مهم این است که آن را به وضوح به بازیکنان خود در میان بگذارید.

به آن‌ها اجازه دهید بدانند شکل‌گیری چیست، پست‌های مختلف چگونه با هم کار می‌کنند و نقش‌ها و مسئولیت‌های فردی آن‌ها در تیم چه در داخل و چه خارج از مالکیت چیست.

تیم من باید بتواند در چند ترکیب بازی کند؟
در گروه‌های سنی جوان‌تر – مطمئناً هنگام بازی چهار نفره و پنج نفره، و در سنین پایین‌تر از هفت نفره – یک ترکیب کافی است، به‌ویژه زمانی که تمرکز بر یادگیری اصول اولیه بازی است.

همانطور که وارد سال های بعدی بازی های هفت نفره، و سپس به مرحله نه و یازده نفره می رسید، ممکن است ایده خوبی باشد که به معرفی یک ترکیب دوم فکر کنید.

این به بازیکنان شما از نظر چالش‌ها و راه‌های راه‌اندازی در برابر مخالفان مختلف گزینه‌هایی می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا بازی و اصول آن را به روش‌های مختلف درک کنند.

همچنین می‌تواند راه‌های مختلفی را برای پاسخگویی به نقاط قوت و زمینه‌های بهبود بازیکنان مختلف به شما ارائه دهد.
با این حال، قبل از رفتن به مرحله دوم، ابتدا یکی را یاد بگیرید تا بازیکنان خود را گیج نکنید.

متداول ترین آرایش های تیمی در فوتبال کدامند؟


7 نفره – یک دروازه بان و 6 بازیکن بیرون

3-1-2
2-3-1
2-2-2
2-1-2-1
1-3-2
9 نفره – یک دروازه بان و هشت بازیکن بیرون زمین

4-2-1-1
3-4-1
3-3-2
3-2-3
3-2-1-2
2-1-2-1-2
11 نفره – یک دروازه بان و 10 بازیکن بیرون

5-3-2
4-5-1
4-4-2
4-3-3
4-3-2-1
4-2-3-1
3-5-2
3-4-3

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

درفک البرز 352 در فوتبال روز دنیا


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید