انطباق شیوه ها زمانی که فضا تنگ است
مشاوره مربیگری
توسط سعید رنجبر
این یک مسئله رایجی است که بسیاری از مربیان با آن مواجه هستند – اگر فضا در بهترین حالت باشد، چگونه از جلسات خود بیشترین استفاده را می کنید؟ کلید در برنامه ریزی است

اغلب اوقات، محیطی که در آن تمرین می کنیم می تواند از نظر فضای در دسترس ما کاملاً محدود باشد.

با تمرین همزمان سایر تیم‌ها، می‌توانیم خودمان را به یک سوم یا حتی فقط یک چهارم زمین محدود کنیم. از آنجایی که تیم های بازی هم از نظر سنی و هم از نظر تعداد افزایش می یابند، فضا حتی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.

بنابراین برای کمک به کاهش تاثیری که کار در یک فضای محدود می تواند بر اثربخشی یک جلسه و درگیر شدن بازیکنان داشته باشد، می توان از طرح های تمرینی خاصی استفاده کرد.

سه تمرین تیمی در این مقاله به همه بازیکنان اجازه می دهد تا درگیر شوند، در حالی که تعداد بازیکنانی را که واقعاً در فضا فعال هستند کاهش می دهد.

تمرین 1 (تصویر زیر) یک بازی مالکیت توپ را نشان می دهد که در آن دو تیم به دنبال انجام تعدادی پاس هستند قبل از اینکه بتوانند به یک هدف کوچک برای کسب یک امتیاز پاس بدهند.

تمرین را با اضافه کردن یک قانون پیش ببرید که در آن اگر یک تیم از بازیکنان پشتیبانی استفاده کند، همچنان توپ را حفظ می کند اما تعداد پاس ها به صفر برمی گردد.
تیم سوم به عنوان بازیکنان پشتیبان در خارج عمل می کند (یک نفر را نیز می توان در داخل محوطه قرار داد)، تا به تیمی که در اختیار دارد کمک کند تا توپ را حفظ کند. هنگامی که یک تیم امتیازی را به دست آورد، تیمی که به عنوان بازیکنان پشتیبانی عمل می کند، نقش خود را با تیمی که شکست خورده است عوض می کند.

گزینه دیگر استفاده از تنظیم مدار است، مانند تمرین 2 (در زیر)، که در آن بازیکنان دور دوم تمرینات پایانی را حرکت می دهند.

زمین 1: این زوج با پاس دادن به فوروارد شروع می‌کنند، که می‌تواند بدون چالش در کانال مرکزی دریافت کند، قبل از اینکه وارد زمین شوند تا 3 v2 بسازند.

زمین 2: این زوج در زمینی دریبل می زنند که در هر نیمه یک مدافع قرار داده شده است.

در این مثال، برخی از بازیکنان در زمینی که به آن اختصاص داده شده است می مانند و به عنوان یک مدافع یا یک مهاجم اضافی عمل می کنند.

بازیکنان باقی مانده به صورت جفت کار می کنند و به طور مداوم در مدار حرکت می کنند، یک تمرین را تکمیل می کنند و سپس مستقیماً به تمرین بعدی می روند.

نقش بازیکنان باید به طور منظم چرخانده شود و دو عکس باید سناریوهای مختلفی را در اختیار بازیکنان قرار دهند.

این نوع تنظیم همچنین می تواند برای تمرینات 1v1 و موضوعاتی مانند ضد حمله استفاده شود.

گزینه نهایی، تمرین سه (در زیر نشان داده شده است)، به دو مربی نیاز دارد و شامل داشتن یک تمرین فنی کوچک است که به تمرین اصلی مرتبط است.

اطمینان حاصل کنید که اقداماتی که بازیکنان در تمرین تکنیکی کوچک انجام می دهند، همان کاری است که شما می خواهید در تمرین اصلی انجام دهند
در مثال ارائه شده، تمرکز تمرین اصلی دریافت برای بازی رو به جلو است – بنابراین در تمرین تکنیکی کوچک، بازیکنان در حال تمرین اقداماتی هستند که باید انجام دهند تا بتوانند توپ را دریافت کنند و سپس پاس بدهند یا به جلو حرکت کنند.

هر مربی که از تمرین فنی مراقبت می کند، گروه کوچکی از بازیکنان را در یک زمان می گیرد و سپس جزئیات فنی کلیدی مورد نیاز برای تکمیل عملی را که روی آن تمرکز می کند در اختیار آنها قرار می دهد.

پس از مدت زمان کمی، گروه بازیکنان به تمرین اصلی بازمی‌گردند و گروه دیگری جایگزین می‌شوند.

اگرچه تنها داشتن یک فضای کوچک در تمرین بدون شک می‌تواند هم برای شما و هم برای بازیکنانتان چالش‌برانگیز و خسته‌کننده باشد، همچنین می‌تواند فرصتی برای آزمایش برخی از انواع تمرین‌هایی باشد که معمولاً از آنها استفاده نمی‌کنید.

کلید، مانند هر جلسه، در برنامه ریزی است.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید