سایت آموزشی ساکر آکادمی (آکادمی فوتبال)

زیر نظر باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز

به سرپرستی سعید رنجبر

دفاع کناری مدرن در فوتبال چیست؟


مدافع کناری مدرن یک مدافع پهن در خط دفاعی چهار نفره است که علاوه بر دفاع از مناطق وسیع، وظیفه پیوستن به حملات و ایجاد موقعیت را نیز بر عهده دارد. این کار عمدتاً از طریق دویدن های رو به جلو انجام می شود که با یک وینگر یا هم تیمی در میانه زمین همپوشانی دارند یا زیر هم قرار می گیرند. وظایف مدافع کناری مدرن در هر دو انتهای زمین است. آنها باید از حملات حمایت کنند و تقریباً به همان اندازه دفاع کنند.

واژه دفاع کناری مدرن از کجا سرچشمه می گیرد؟


مدافعان کناری در ابتدا عمیق ترین بازیکنان در ترکیب 2-3-5 بودند که در اوایل قرن بیستم رایج بود، اما با افزایش محبوبیت خط دفاعی چهار نفره، مدافعان کناری به کناره ها رفتند. این بازیکنان به طور سنتی به بازیکنان دفاعی گرایش داشتند، اما استثنائات قابل توجهی وجود داشت – مانند تیم برزیلی که در جام جهانی 1958 قهرمان شد، با مدافعان کناری نیلتون و دژالما سانتوس در نقش های هجومی بازی کردند. همانطور که بازی پیشرفت کرد، دفاع کناری در حمله اهمیت بیشتری پیدا کرد.

وظایف یک مدافع کناری مدرن در فوتبال چیست؟


یک مدافع کناری مدرن باید دائماً همپوشانی و دویدن های رو به جلو را از هم تیمی گسترده جلوتر از آنها در خط میانی انجام دهد. پس از ورود به مناطق تهاجمی، وظیفه دفاع کناری این است که سانترها، کات بک ها، از میان توپ ها در مناطق وسیع – یا دویدن به سمت توپ ها – و سوئیچ های بازی را انجام دهد.

دریبل زدن و دویدن به جلو در مسافت های بزرگتر نیز مهم است، در حالی که توانایی شکست دادن حریف در موقعیت های تک به تک و ایجاد نیز مفید است.

مدافعان کناری مدرن همچنین باید عرض تیم خود را در حمله فراهم کنند، وینگرها یا مهاجمان پهن اغلب موقعیت های باریک تری را در اختیار می گیرند (مانند مو صلاح، بالا). مدافعان کناری اغلب موقعیت‌هایی را برای دریافت سوئیچ‌های بازی به دست می‌آورند، با این موقعیت‌گیری همچنین از این نظر مفید است که حریفان را از هم تیمی خود در میانه میدان باز می‌گیرد که معمولاً در مالکیت توپ خطرناک‌تر است.

مسئولیت های خارج از مالکیت یک مدافع کناری مدرن چیست؟


مدافعان کناری در بازی‌های مدرن اغلب وظیفه دارند با حرکت در مناطق پیشرفته، به‌ویژه در فضای باز، نقش حمایتی را در فشار دادن به زمین بازی کنند. پس از هل دادن به سمت بالا، مدافع کناری نیاز دارد تا توپ‌های مستقیم را از خط لمسی در فضای پشت خود قطع کند و هدف آن این است که بازی را به مناطق شلوغ‌تر تحمیل کند.

مدافعان کناری مدرن باید بسیار خوش اندام و سخت کوش باشند، مایل و قادر به تعقیب پس از از دست دادن مالکیت برای محافظت از مناطق خارج از مدافعان میانی باشند. آنها باید مسافت های طولانی را طی کنند تا پس از یک سوئیچ بازی، توپ را به سمت پایین تعقیب کنند.
مدافع کناری مدرن همچنین باید در موقعیت دفاعی خود چابک، سریع و باهوش باشد و بنابراین بتواند در موقعیت های تک به تک به طور موثر دفاع کند.

بهترین مدافعان کناری مدرن چه کسانی هستند؟


ترنت الکساندر آرنولد
در بازی 4-3-3 لیورپول تحت هدایت یورگن کلوپ، الکساندر-آرنولد از موقعیت های مختلف عبور می کند. او می‌تواند توپ‌های خطرناک را از یک موقعیت ثابت در فاصله‌ای دور از دروازه ارسال کند، اما همچنین می‌تواند قبل از انتخاب هم تیمی، دویدن‌های هم‌پوشانی به خط کناری انجام دهد. او توانایی استثنایی در انجام سوئیچ‌های دقیق بازی ارائه می‌دهد و می‌تواند با توپ‌های از مناطق وسیع و با پاس‌های مستقیم بالای دفاع حریف خطوط را بشکند.

اندی رابرتسون
رابرتسون تهدید هجومی مشابهی را برای الکساندر-آرنولد در همان تیم لیورپول ایجاد می کند، اما با دویدن هایش نفوذپذیرتر است و در موقعیت های تک به تک تهدید بزرگ تری ارائه می دهد، می تواند توپ را از مقابل حریف هل دهد و قبل از عبور از دروازه آنها را شکست دهد. در بالا). او به اندازه الکساندر-آرنولد تکنیکی نیست و تنوع کمتری در پاس‌های خلاقانه‌اش ارائه می‌کند، اما ورزشکارتر است و می‌تواند با توپ و بدون توپ سریع‌تر زمین را بپوشاند.

جوردی آلبا
یک چرخ دنده کلیدی در تیم های افسانه ای بارسلونا و اسپانیا در دهه 2010، دوهای همپوشانی عمیق آلبا یک تهدید دائمی در جناح چپ است و او از توانایی پاسکاری درخشان هم تیمی هایش سود می برد. او اغلب از طریق پاس‌های مستقیم از میان و روی حریف یافت می‌شود، اما می‌تواند در پیچ نیز دریافت کند، معمولاً قبل از قرار دادن صلیب در امتداد زمین. او از موفقیت های زیادی در ایجاد کات بک برای لیونل مسی برخوردار است که تا لبه محوطه جریمه عقب می نشیند. بینش آلبا، آگاهی از دویدن هم تیمی هایش و توانایی تطبیق دادن عبور خود بسته به موقعیت آنها از ویژگی های برجسته اوست.

کدام بازیکنان دیگر نمونه ای از مدافعان کناری مدرن هستند؟

  • اشلی کول در چلسی، به ویژه تحت هدایت کارلو آنچلوتی.
  • دنی آلوز در بارسلونا زیر نظر پپ گواردیولا.
  • کایل واکر و دنی رز در تیم تاتنهام زیر نظر مائوریسیو پوچتینو.
  • دنی کارواخال و مارسلو برای رئال مادرید زیر نظر زین الدین زیدان.

مزایای بازی با یک مدافع کناری مدرن در فوتبال چیست؟

مدافع کناری متفکر به وینگر یا هافبک پهن اجازه می‌دهد تا به داخل حرکت کند و مستقیم‌تر به سمت دروازه حریف حمله کند، در حالی که بار اضافی در مناطق مرکزی ایجاد می‌کند که احتمالاً تهدیدکننده‌تر از مناطق باز است. مدافعان کناری مدرن همچنین گزینه ای برای حمله به بیرون از بلوک حریف فراهم می کنند. موقعیت بلند و عریض آنها همچنین می تواند خط پشتی حریف را کشیده و فضای بیشتری در مناطق مرکزی ایجاد کند. این موقعیت می تواند وینگر یا هافبک پهن حریف را نیز به سمت دروازه خودی بکشاند و در نتیجه تهدید هجومی خود را محدود کند.

معایب بازی با یک مدافع کناری مدرن در فوتبال چیست؟


بازی با یک مدافع کناری مدرن می‌تواند شکاف‌های بزرگی را در مناطق وسیعی ایجاد کند که حریف می‌تواند به آن‌ها ضدحمله بزند. اگر آنها بتوانند به این فضا دسترسی داشته باشند، مدافعان میانی ممکن است با یک مهاجم سریع که با سرعت به سمت آنها دریبل می کند، در معرض دید قرار بگیرند.

اگر یک مربی از مدافع کناری بخواهد که در هر دو فاز حمله و دفاع بازی کمک کند، اما بازیکن قادر به انجام یک یا دیگری به اندازه کافی نباشد، تیم می تواند آسیب ببیند. این موقعیت به ظرفیت فیزیکی بسیار بالایی نیاز دارد، به ویژه از نظر سرعت، استقامت و توان . اگر بازیکن انتخاب شده نتواند با سرعت بازی هماهنگ شود، تیم آنها ممکن است در یک یا هر دو انتهای زمین با کمبودهای جدی روبرو شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاکتیک های فوتبال و کسب بینش از مربیان در بالاترین سطح، سایت های فوراستادی 4STUDY.IR و وبلاگ باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز را  مطالعه کنید.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتررا به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید